icon-white-1

 

 

 

 

ODDZIAŁ POŁOŻNICZY

 

— Ordynator: dr hab. n med. Krzysztof Nowosielski

 

 

 

 

O oddziale

 

 

Oddział Położniczy i Sala Porodowa to dwa organizmy integralnie ze sobą połączone. Naszym celem jest zapewnienie przyszłym i początkującym mamom najlepszej opieki ze strony położnych i lekarzy – bo to właśnie TUTAJ RODZI SIĘ SZCZĘŚCIE.

 

Sale Porodowe

 

Na Salach Porodowych pomagamy w przyjściu na świat Waszym największym Skarbom. Ogromne doświadczenie i empatia naszych położnych są bardzo cenne w tych pięknych, ale czasem również trudnych w życiu rodziców chwilach. Przyszłe mamy często chcą, by przy narodzinach dziecka był przy nich ktoś bliski, ojciec dziecka lub inny członek rodziny – dlatego też porody rodzinne są u nas na porządku dziennym.

 

Nasze klimatyzowane Sale Porodowe to dwa oddzielne pomieszczenia – każde z nich jest wyposażone w nowoczesne, wygodne łóżko porodowe, które umożliwia poród w wielu zróżnicowanych, lecz bezpiecznych pozycjach – to rodząca pacjentka wybiera, w jakiej pozycji czuje się najbardziej komfortowo. Przy każdym z łóżek jest zapewnione miejsce dla osoby towarzyszącej przy porodzie. W trakcie porodu można korzystać również z worków sako oraz piłek w celu zwiększenia wygody pacjentki rodzącej. Nie bez znaczenia jest stosowana na salach muzykoterapia.

 

Oferujemy kilka metod łagodzenia bólu porodowego: TENS (odczuwanie bólu jest blokowane przez prąd elektryczny o niskiej częstotliwości) oraz znieczulenie zewnątrzoponowe – nie wymagają one wykonywania wcześniejszych badań laboratoryjnych ani konsultacji anestezjologicznych. Są to metody bezpłatne oraz dostępne w naszym szpitalu całą dobę na życzenie i za zgodą pacjentki. Doświadczony i zawsze przygotowany zespół anestezjologiczny współpracuje z Salą Porodową oraz z Oddziałem Położniczym w systemie ciągłym. Nasz szpital posiada certyfikat „Szpitala bez bólu”.

 

Stanowisko neonatologiczne jest zawsze przygotowane na przyjęcie małych gości, chociaż pierwsze badanie malucha odbywa się w bezpośrednim kontakcie z mamą – dzidziuś jest przytulony „skóra do skóry” do mamy bezpośrednio po urodzeniu.

 

Wszystkie czynności wykonywane na Sali Porodowej uzgadniane są z pacjentką na podstawie Planu Porodu przygotowanego przez Rodzącą lub przez położną pełniącą dyżur na Sali Porodowej w konsultacji z pacjentką. Na wszelkie czynności inwazyjne pacjentka wyraża odrębną, pisemną zgodę.

 

Opuszczając Salę Porodową po porodzie fizjologicznym lub Salę Operacyjną po cięciu cesarskim, mama przebywa w Oddziale Położniczym zorganizowanym w systemie rooming in, tzn. mama z noworodkiem są razem na sali.

 

Oddzał położniczy

 

Fachowy personel oraz nowoczesny sprzęt zapewniają bezpieczeństwo porodu i pierwszych dni połogu.

 

Ciągle poprawiamy standard naszego Oddziału, jesteśmy też otwarci na sugestie naszych pacjentek. Fachowy personel oraz nowoczesny sprzęt zapewniają bezpieczeństwo porodu i pierwszych dni połogu, zaś życzliwość i uśmiech dla każdego przebywającego na naszym Oddziale pozwala stworzyć ciepłą, domową atmosferę. Dzięki temu zetknięcie ze szpitalnymi murami jest dla naszych pacjentek miłym przeżyciem.

 

Sale pacjentek są 2- i 3-osobowe z węzłem sanitarnym. Nowe, regulowane łóżka pacjentek pomagają w zmianie pozycji na najbardziej dogodną przy karmieniu oraz w chwilach odpoczynku. Łóżka dla zachowania intymności są oddzielone zasłonkami.

 

Jesteśmy wsparciem nie tylko w przyjściu na świat waszych dzieci. Pomagamy również w pielęgnacji noworodków, pokazujemy rodzicom, jak sobie radzić z pociechami w pierwszych dniach ich życia. Pierwsze przewijanie, pierwsza kąpiel, pierwsze zakładanie śpiochów… To ogromne przeżycie, a wspomnienia – bezcenne. Dlatego tak ważna jest w tym momencie doświadczona położna, która stoi u waszego boku i służy radą.
Równie ważna jak nowo narodzone dziecko jest dla nas mama – wspieramy każdą z nich dzieląc się informacjami, jak zadbać o siebie po porodzie, jak wygląda fizjologia połogu. Wysłuchujemy ich potrzeb i staramy się je zaspokoić. Istotne jest także nasze wsparcie z zakresu karmienia malucha – prezentujemy techniki i najdogodniejsze pozycje dla karmiącej mamy.

 

Warto wiedzieć, że pobyt mamy w szpitalu po porodzie jest najczęściej uzależniony od jej dziecka i możliwości wypisania go z Oddziału Neonatologicznego i trwa zazwyczaj od 48 do 72 godzin. Pobyt może się przedłużyć, jeżeli istnieją jakieś przeciwwskazania do wypisu mamy lub noworodka.

 

Nasza opieka nie kończy się w chwili opuszczenia Oddziału Położniczego – pacjentkom i ich pociechom zapewniamy również opiekę położnych środowiskowych.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich przyszłych rodziców!

 

Zapraszamy również na Dni Otwarte, które odbywają się w każdy czwartek o godz. 14.00 – jest to szansa, żeby porozmawiać z pracownikami naszego szpitala o wszelkich wątpliwościach, które macie przed porodem.

 

 

 

Skontaktuj sie z nami:

 

Oddział Położniczo-Ginekologiczny:
Ordynator: dr hab. n med. Krzysztof Nowosielski
Zastępca Ordynatora: lek. med. Stefan Bydliński
Położna Oddziałowa: Jolanta Poliszuk
Sekretarka medyczna: Sylwia Olszówka

 

tel. (32) 700 11 44,
mail: sekretariat@simin.pl
sekretariat czynny od pon. do pt. w godz. 07.00-14.35

 

 Specjaliści Oddziału Położniczo-Ginekologicznego:

 

 

LEKARZE:

 

Sodowski Krzysztof
Nowosielski Krzysztof
Bydliński Stefan
Wojdak Marek
Kowalik Marek
Olejnik Ryszard
Czarnecki Bogdan
Horzelska Krystyna
Żubrowska-Mazur Joanna
Kuciel-Bacia Grażyna

 

Kędziora Henryk
Heinrich-Kupka Anna
Sodowski Marcin
Bydliński Filip
Horzelski Tomasz
Sadlik Nikodem
Wiśniewska Marta
Primer Beata
Baran Janusz
Robenek Marta
Pabian Marek
Kuberski Krzysztof

 

 

 

 

POŁOŻNE:

 

Poliszuk Jolanta – Położna Oddziałowa
Kućmierz Elżbieta
Kamoś Aleksandra
Nawrat Ilona
Mońka Alina
Majka-Shostak Iwona
Jańczuk Joanna
Chorowska-Dzoć Anna

 

 

 

 

Wilczok Mariola
Marciniak Justyna
Niesler Sabina
Michna Agnieszka
Sokulska Regina
Ciach Klaudia
Oleś Bożena
Kluczniok Aleksandra

 

 

 

  FAQ  

 

 

 • Co należy zabrać ze sobą, udając się do szpitala celem odbycia porodu:

   

  1) dokumenty:

   

  • karta przebiegu ciąży
  • karta NFZ
  • dowód osobisty
  • wynik badania laboratoryjnego wymazu z pochwy w kierunku paciorkowca (GBS)
  • wynik laboratoryjny grupy krwi
  • inne wyniki badań, konsultacje, karty informacyjne ze szpitala, o ile były w trakcie ciąży.

   

  2) rzeczy osobiste dla mamy:

   

  • podkłady jednorazowe na łóżko (60×90 cm)
  • duże podpaski po porodzie
  • dwie bawełniane koszulki nocne rozpinane od góry do brzuszka (niezbędne podczas porodu i karmienia)
  • szlafrok
  • kapciuszki i klapki pod prysznic
  • przybory toaletowe (w tym szare mydło)
  • ręczniki 2 szt., myjka frotte
  • kubek, mały talerzyk i sztućce
  • woda mineralna niegazowana.

   

  3) rzeczy potrzebne dla dziecka:

   

  • pampersy dla dziecka 3-6 kg
  • chusteczki nawilżające.

   

  4) rzeczy dla taty na czas porodu:

   

  • czyste, zmienne buty, czysta odzież;
  • małe „coś na ząb” (woda, sok, kanapeczki itp.).